Orunia zyska nową mediatekę, a w niej tysiące książek i audiobooków. Co z dwiema okolicznymi bibliotekami?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-06-11 14:30:00

Jeszcze w tym roku w wyremontowanym budynku dawnego Ratusza na Gościnnej otworzy się mediateka. Jej księgozbiór będzie imponujący: 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Znajdzie się też miejsce dla czytelni z kawiarenką i strefy gier planszowych. Oruńska biblioteka ma zastąpić dwie inne placówki, choć urzędnicy zapewniają, że o wszystkim zdecydują tu konsultacje. Proszą czytelników o wypełnienie ankiety.

Kończy się przebudowa oruńskiego Ratusza. Za sprawą pieniędzy z rewitalizacji budynek na Gościnnej zyska nowy wygląd. Będzie miał też nową funkcję. W ostatnich latach stał pusty, teraz stanie się m.in. siedzibą nowoczesnej biblioteki, tak zwanej mediateki.

Urzędnicy podają więcej szczegółów na temat przyszłej biblioteki na Oruni. "Większy księgozbiór liczący 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Większa i bardziej przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space. Strefa gier planszowych. Czytelnia z kawiarenką. Miejsce cichej pracy. Dostęp do e-booków, internetu i prasy. Przestrzeń dla dzieci i nastolatków. Sale warsztatowe" - wyliczają przedstawiciele Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Oruńska mediateka przy Gościnnej będzie filią WiMBP w Gdańsku. Oruńska placówka ma być otwarta od poniedziałku do soboty. W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek będzie czynna w godzinach od 9 do 19, w środy i soboty od 9 do 15.

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński obiecuje, że będzie to miejsce spotkań autorskich, klubów czytelniczych, ale także adres, w którym będzie można organizować warsztaty, szkolenia i integrować lokalną społeczność.

Powierzchnia oruńskiej mediateki wyniesie 339 m.kw. Ma zastąpić dwie inne filie: nr 33 mieszczącą się na parterze bloku mieszkalnego przy ulicy Diamentowej 10 i nr 46 w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Emilii Hoene 6, na Oruni Górnej.

Taka likwidacja bibliotek z pewnością nie spodoba się wszystkim. Urzędnicy przekonują, że filie nr 33 i nr 46 mają niewielką powierzchnię, ich księgozbiór jest dużo mniejszy niż przyszłej mediateki, a ich potrzeby "nie odpowiadają już potrzebom mieszkańców".

Magistrat zapewnia jednak, że decyzja o połączeniu oruńskich bibliotek zapadnie po konsultacjach społecznych. Prosi też o wypełnienie ankiety. "Państwa opinie to wskazówki do dalszych działań" - czytamy na stronie WIMBP.

Przebudowa oruńskiego Ratusza ma zakończyć się na jesieni 2021 roku. - Obecnie roboty koncentrują się wewnątrz obiektu, gdzie trwają prace malarskie - informują przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.