Rada osiedla: pytania i odpowiedzi

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2011-05-04 10:57:00

Już za kilka dni odbędą się wybory do Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. Postanowiliśmy wyjaśnić kilka kwestii, które sądząc po spływających do redakcji mailach i komentarzach, wciąż nie do końca dla wszystkich są jasne.

Co rada osiedla może zmienić na dzielnicy? Gdzie powinienem zagłosować? Czy rada dysponuje swoim budżetem? – odpowiedź na te pytania i kilka innych znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Najpierw jednak prezentujemy kilka filmików, które z inicjatywy Stowarzyszenia FRD (patrz ramka) promują wybory do rad osiedli i dzielnic. Wśród nich znalazł się również materiał z Oruni. Co sądzicie o takiej promocji?


Czy rada ma swój budżet?
Tak.  Pieniądze pochodzą od miasta. Budżet rady zależy od tego ilu mieszkańców dzielnicy zagłosuje w wyborach do rady osiedla.
Jeżeli frekwencja wyniesie od 5 do 14 procent – rada dostanie rocznie 4 złote na każdego mieszkańca danej jednostki pomocniczej. Jeżeli  frekwencja będzie wahała się w przedziale 14-16 procent – rada dostanie rocznie 5 złotych na każdego mieszkańca. Jeżeli do urn pójdzie więcej niż 16 procent mieszkańców – rada dostanie rocznie 6 złotych na każdego mieszkańca.
Na Oruni, Św. Wojciechu i Lipcach(dane - koniec styczeń 2011)mieszka prawie 15200 osób. Budżet rady osiedla może więc oscylować między 60 a 90 tysiącami złotych. Te pieniądze można przeznaczyć np. na drobne inwestycje (remonty chodników, zakup ławek czy śmietników), a także na organizacje festynów, turniejów sportowych czy akcji wspierających najbiedniejszych mieszkańców dzielnicy.

Co jeszcze rada może zrobić dla dzielnicy?
Rada ma głównie uprawnienia opiniotwórcze. Jej członkowie mogą brać udział w komisjach Rady Miasta Gdańska. Radni osiedla mogą wnioskować o place zabaw, zmianę oznakowań dróg i przejść dla pieszych, monitoring dzielnicy. A także opiniować miejskie plany remontów dla dzielnicy, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Czy rady działają w innych dzielnicach Gdańska?
Tak, w zeszłej kadencji Rady Miasta Gdańska funkcjonowało ich aż 13. W tym roku wybory do rad odbędą się w 27 dzielnicach. W tym również w dzielnicy: Orunia-Św. Wojciech-Lipce. W Gdańsku startuje łącznie 669 kandydatów.

Ilu członków liczy rada osiedla?
15 osób – są to mieszkańcy Oruni, Św. Wojciecha, bądź Lipiec.

Czy radni dostają wynagrodzenie?
Tylko trzy funkcje w radzie są opłacane: Przewodniczący Zarządu  otrzymuje 600 zł miesięcznie, jego Zastępca – 300 zł miesięcznie, Przewodniczący Rady – 300 zł miesięcznie. Pozostałe 12 osób nie pobiera żadnego wynagrodzenia.

Ilu mieszkańców Oruni, Św. Wojciecha, Lipiec musi zagłosować, aby rada powstała?
Minimum 700 osób – czyli 5 procent uprawnionych do głosowania. Jeżeli zagłosuje mniejsza ilość ludzi, rada nie powstanie.

Czy można głosować na więcej niż jednego kandydata?
Tak. Można głosować na jedną osobę, można wybrać też większą ilość kandydatów. Na Oruni maksymalna liczba skreśleń dla jednego głosującego wynosi 15 nazwisk (tylu kandydatów jest tutaj wybieranych). W przypadku skreślenia większej ilości nazwisk, głos uznawany jest za nieważny. Wyborca głosuje, stawiając znak “x” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Kto wygrywa wybory?
Mandaty przypadają tym kandydatom, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów w okręgu wyborczym.

W jakich godzinach trwa głosowanie?
Od godziny 7 do 21

Gdzie odbywa się głosowanie?
Urzędnicy planują ustawić urny w Szkole Podstawowej nr 16 (ulica Ubocze 3), Gimnazjum nr 10 (Gościnna 17), SP nr 56 (Małomiejska 8a), a w Św. Wojciechu – w SP nr 40 (Stroma 19).

Do którego z tych czterech lokali wyborczych powinien się udać?
Wszystko zależy od tego, na jakiej ulicy Państwo mieszkają.

Obwód nr 33 - Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 5 (ul. Małomiejska 8 A, tel. 309-44-21).
Głosują tutaj mieszkańcy ulic: Brzegi, Cienista od nr 1 do nr 19 [nieparzyste] i od nr 2 do nr 10 A [parzyste], Cmentarna, Diamentowa, Granitowa, Kolonia Anielinki, Koralowa, Madalińskiego nr 1 i nr 1 A, Małomiejska, Nakielska, Perłowa, Piaskowa, Podmiejska, Ptasia od nr 1 do nr 29 [nieparzyste] i od nr 2 do nr 22 A [parzyste], Raduńska, Rubinowa, Szafirowa, Szkocka, Trakt Św. Wojciecha od nr 1 do nr 79 [nieparzyste] i od nr 8 do nr 70 [parzyste], Turkusowa, Zamiejska od nr 1 do nr 28.

Obwód nr 34 -  Szkoła Podstawowa Nr 16  (ul. Ubocze 3, tel. 309-04-04, 309-07-24)
Głosują tutaj mieszkańcy ulic: Daleka, Głucha, Kolonia Mysia, Kolonia Orka, Kolonia Rola, Kolonia Zaranie, Mostowa , Przy Torze, Przybrzeżna od nr 1 do nr 36, Rejtana, Równa, Sandomierska, Serbska, Smolna, Ubocze, Żabia.

Obwód nr 35 - Gimnazjum Nr 10 (ul. Gościnna 17, tel. 309-09-67)
Głosują tutaj mieszkańcy ulic:  Boczna, Dworcowa, Gościnna, Grabowa, Junacka, Nowiny od nr 1 do nr 50, Plac Oruński, Poleska, Przybrzeżna nr 38 oraz nr 45 i nr 46, Przyjemna, Radunicka, Ramułta, Smętna, Smoleńska, Starogardzka od nr 1 do nr 20,Trakt Św. Wojciecha od nr 72 do nr 82 [parzyste] i od nr 81 do nr 225 [nieparzyste], Urocza, Wołyńska, Wschodnia, Zawiejska od nr 1 do nr 78, Związkowa

Obwód nr 36 – Szkoła Podstawowa Nr 40 (ul. Stroma 19, tel. 309-06-16)
Głosują tutaj mieszkańcy ulic: Aroniowa, Batalionów Chłopskich, Figowa, Głogowa, Gronowa, Inspektorska, Jagodowa, Kątowa, Krokusowa, Lipce, Nad Starą Radunią, Niegowo, Niegowska, Nowiny od nr 51 do końca, Po Schodkach, Rzeczna, Stroma, Tomczaka, Trakt Św. Wojciecha od nr 227 do końca, Ukośna, Wąwóz, Zawiejska od nr 79 do końca, Zawilcowa.