Książka o legendarnej Sky Orunia ukaże się 14 listopada. "Czyta się jak najlepszy western z Dzikiego Zachodu"

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2023-10-23 12:17:00

"Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)" - to tytuł książki o słynnej pirackiej telewizji z Oruni, która ukaże się 14 listopada. - Książkę można traktować jak instrukcje obsługi lat 90 - mówi portalowi MojaOrunia autor, Grzegorz Bryszewski.

Książka o Sky Orunia ma kosztować 49 zł. Początkowy nakład to tysiąc egzemplarzy. Wydanie papierowe wyjdzie wraz z e-bookiem.

Autorem jest Grzegorz Bryszewski. Rok temu zdobył on kulturalne stypendium miasta Gdańska na napisanie książki na temat telewizji Sky Orunia.

Premiera książki odbędzie się 14 listopada. Pozycja liczy sobie 160 stron. - Zaczynam krótko o historii Oruni, później o historii Sky Orunia. Rozmawiam z pracownikami i ludźmi związanymi ze stacją. Jest też rozdział, który opisuje inne konkurencyjne stacje, które powstawały w latach 90 - wylicza Bryszewski.

Popularny piosenkarz Krzysztof Skiba, który w latach 90. bywał gościem Sky Orunia, opisuje książkę Bryszewskiego następująco: "Tę książkę czyta się jak najlepszy western z Dzikiego Wschodu lub opowieść przygodową o skarbach piratów. Polska lat 90. czyli wzburzone morze pełne biedy, inflacji, początków kapitalizmu, a wśród nich pasjonaci i pionierzy sąsiedzkiej telewizji, którzy bez pieniędzy stworzyli coś, co przeszło do legendy."

W książce piracka telewizja Sky Orunia jest w centrum, ale jak podkreśla Bryszewski, jest i szerszy kontekst.

- Gdy zaczynałem pisać książkę, zakładałem, że będzie to historia pirackiej, pełnej entuzjazmu stacji. Okazało się jednak, że jest to historia lat 90. Książkę można traktowac jako instrukcje obsługi lat 90.