Orunię, Lipce i Św. Wojciech. "To nie jest dyskusja dla dyskusji"

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2023-11-13 08:29:00

W jakim kierunku powinny rozwijać się tereny "za torami"? Jak wykorzystać rolniczy potencjał dzielnicy? Na te i wiele innych pytań ma odpowiedzieć tak zwany "masterplan" dla tej części Gdańska. Chodzi o rejon Oruni, Lipiec, Św. Wojciecha, ale też Olszynki i Rudniki. Pierwsza dyskusja już w środę (15 listopada) w szkole na ulicy Ubocze. Wstęp wolny.

W listopadzie rozpocznie się cykl spotkań i warsztatów pt. “Razem planujemy rozwój Żuław Gdańskich: Olszynka - Orunia-Św. Wojciech-Lipce - Rudniki (fragment)”.

Inauguracja projektu będzie miała miejsce na Oruni, 15 listopada w szkole na ulicy Ubocze. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Kluz, menadżer oruńskiej "Gościnnej Przystani". Kluz podkreśla, że dyskusja ma dotyczyć stworzenia masterplanu dla sporego fragmentu Oruni. Taki plan miałby być swoistym drogowskazem dla miasta, które planowałoby tutaj swoje inwestycje.

- Trwająca od lat rewitalizacja Oruni skupia się bardziej na konkretnych fragmentach dzielnicy, np. na ulicy Gościnnej czy Dworcowej. Nasz masterplan obejmuje większy rejon Oruni, ale też Olszynki czy nawet Rudników.

Organizatorzy spotkań i warsztatów chcą znaleźć odpowiedź na pytanie o przyszłość terenów "za torami". Czy miasto ma postawić tutaj na "deweloperkę" i budowę mieszkań? Czy też skupić się bardziej na inwestycjach przemysłowych? Kolejny znak zapytania dotyczy rejonów rolniczych, bo właśnie ta część Gdańska z nich jeszcze słynie.

Tworzenie masterplanu dla dzielnicy nie jest "prostym" zgłaszaniem pomysłów, podobnie jak dzieje się to np. przy budżecie obywatelskim. Kluz podkreśla, że chodzi tu bardziej o strategiczne myślenie o całej dzielnicy. O znalezienie mocnych i słabych stron, a co za tym idzie, stworzeniu takiego planu, który w najlepszy sposób wykorzystałby potencjał tej części Gdańska.

Co ważne, z wypracowanej strategii korzystać będą urzędnicy. Nie będzie więc to tylko "dyskusja dla dyskusji".

Drugie spotkanie odbędzie się na Olszynce, w szkole przy ulicy Modrej. Start zaplanowano na 22 listopada, na godzinę 17.

Na warsztaty zapisać się można tutaj

Więcej informacji na stronie Biura Architekta Miasta

W grudniu zaplanowano trzy planistyczne warsztaty, do których trwać będzie nabór. Wkrótce o warsztatach napiszemy więcej.