Poznaj swoich dzielnicowych

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2011-11-14 18:49:00

24 listopada o godzinie 18:30 w Gościnnej Przystani rozpocznie się spotkanie przedstawicieli policji i straży miejskiej z mieszkańcami dzielnicy. Będzie to m.in. okazja do spotkania się z dzielnicowymi, którzy w okolicy nie są zbyt rozpoznawalni.

Mówi się o nich "policjanci pierwszego kontaktu" - na terenie Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec pracuje kilku dzielnicowych. Kiedyś pełnili dyżury w budynku dawnego Komisariatu przy Gościnnej 1. Od ponad roku można ich spotkać już w innym miejscu - na Gościnnej 8, w budynku tutejszej przychodni lekarskiej.

Każdy z funkcjonariuszy ma "swoje" ulice, za które jest odpowiedzialny. Mieszkańcy, przynajmniej w teorii, mogą liczyć na pomoc dzielnicowego w takich sprawach jak chociażby rozwiązywanie konfliktów międzysąsiedzkich i domowych.

Wielu oruniaków nie zna jednak swojego dzielnicowego.
-  W życiu żadnego nie widziałem na mojej ulicy. Tak naprawdę to właściwie żadnych policjantów tutaj nie widać - mówi pan Marian z ulicy Rejtana.

- Dzielnicowy? A gdzie on pracuje? Pewnie na "Górnej". Od czasu, kiedy zlikwidowali nam komisariat, zrobiło się tutaj bardziej niebezpiecznie - uważa pani Marzena, mieszkanka Traktu Św. Wojciecha.

Podobnych głosów usłyszeliśmy więcej. Ale nie zawsze wina leży po stronie samych policjantów. Ci ostatni zwracają uwagę na biurokrację, z którą każdego dnia muszą stykać się dzielnicowi. - Zmagamy się z nadmiarem papierologii, to nie pozwala nam zajmować się tylko policyjną robotą – mówią.

Innym argumentem podnoszonym przez funkcjonariuszy jest zbyt się mała ilość policjantów w stosunku do ilości mieszkańców. Zdarza się, że jeden dzielnicowy ma w swoim rejonie kilka tysięcy mieszkańców. W innych dzielnicach Gdańska - nawet kilkanaście tysięcy.

Dwóch dzielnicowych zobaczyliśmy na początku listopada w Gościnnej Przystani – w każdy, pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach 18-19 pełnią tutaj dyżury zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy. Na pierwsze spotkanie przyszło około dziesięciu mieszkańców dzielnicy.

Pomysł dyżurów wyszedł od lokalnej rady osiedla. Przedstawiciele RO „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” chcą także zorganizować spotkanie policji i straży miejskiej z mieszkańcami dzielnicy. Dyskusja (z nieoficjalnych informacji wynika, że weźmie w niej udział Komendant I Komisariatu na Oruni lub jego zastępca) rozpocznie się 24 listopada o godzinie 18:30 w Gościnnej Przystani (Gościnna 14). O "spotkaniu roboczym" na linii Rada Osiedla-policjanci i strażnicy miejscy pisaliśmy tutaj.