Oruńska Gwiazdka znowu rozbłyśnie

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2011-11-30 17:32:00

Zabawa dla dzieci w Dworku Artura, barwny korowód na Dworcowej, zapalanie choinki na Gościnnej, pokaz sztucznych ogni, jarmarczne stragany, śpiewanie kolęd w asyście uczestniczki „Mam Talent” – 6 grudnia o godzinie 14-ej rozpocznie się XIII Gwiazdka na Oruni. Organizatorzy liczą, że w imprezie weźmie udział kilkaset osób.

W tym roku po raz pierwszy „Gwiazdka na Oruni” będzie mieć swoją odsłonę aż na dwóch ulicach. Na Dworcowej, w tamtejszym Dworku Artura odbędzie się zabawa dla dzieci z terenu dzielnicy.

- Wsłuchaliśmy się w głosy mieszkańców i postanowiliśmy nie ograniczać się do imprezy tylko pod dachem. Ustawimy scenę na Gościnnej, zapalimy lampki na choince, będą sztuczne ognie i koncert w tamtejszym kościele – opowiada Piotr Wróblewski, szef Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia”, które jest głównym organizatorem wtorkowej imprezy.

W Dworku Artura będą tańce, śpiewanie, konkursy i nagrody. Mikołajkowe szaleństwo rozpocznie się już o 14. Zabawa potrwa około półtorej godziny. Następnie dzieci i młodzież z lokalnych przedszkoli i szkół w asyście policjantów i strażników miejskich przemaszerują z ulicy Dworcowej na ulicę Gościnną.

- Wszystko zostało zorganizowane tak, aby sprawić jak najmniej utrudnień dla kierowców. Przemarsz potrwa około 10 minut i to w czasie, kiedy szlaban na Dworcowej jest zawsze zamknięty – zapewnia Wróblewski.

Na Gościnnej zostaną rozświetlone lampki na choince. Nie zabraknie również wspólnego śpiewania kolęd. Oruniaków wspierać będzie Katarzyna Laszkowska, która swe niebagatelne, wokalne umiejętności prezentowała w popularnym programie „Mam Talent”.

W imprezie weźmie udział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Miłośników fajerwerków ucieszy fakt, iż podczas XIII Gwiazdki na Oruni szykuje się pięciominutowy pokaz sztucznych ogni.

Na jarmarcznych straganach (wystawiać je będą  m.in. lokalne szkoły) za symboliczną złotówkę będzie można zakupić różnego rodzaju smakołyki: barszcz, chleb ze smalcem, ciasta. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na operację 5-letniego Stasia, mieszkańca Oruni Górnej, o którym pisaliśmy tutaj. Niestety styczniowa operacja nie zakończyła się pełnym sukcesem, potrzeba kolejnej interwencji lekarzy.

O godzinie 17 w kościele przy ulicy Gościnnej rozpocznie się koncert zespołu Grole, którego członkowie reprezentują Dom Pomocy Społecznej z ulicy Starogardzkiej.  

Trwa jeszcze konkurs dla lokalnych szkół i przedszkoli na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Wszystkie prace będzie można oglądać w kościele przy ulicy Gościnnej już w trakcie XIII Gwiazdki na Oruni.

Miasto przeznaczyło trzy tysiące złotych na organizację wtorkowej imprezy. Gwiazdka na Oruni dostała również finansowe wsparcie (dwa tysiące złotych) od Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

W dniu imprezy szykują się zmiany w organizacji ruchu. W godzinach 14:30-17 zamknięty dla samochodów zostanie wjazd na ulicę Gościnną (koło budynku dawnego Komisariatu). We wtorek (do końca zabawy) nie będzie można parkować samochodów w rejonie kuźni i przychodni (od ulicy Gościnnej).

Kierowcy będą mogli zaparkować swoje samochody na tyłach przychodni i na boisku Gimnazjum nr 10.