Kinomobilizacja

Autor: Stacja_Orunia, Data publikacji: 2013-06-07 16:27:00

Stacja Orunia zaprasza w sobotę 15 czerwca od godz. 22.00 na projekcję filmu BOY, która odbędzie się w ramach tegorocznej Kinomobilizacji. Wstęp wolny.

Zapraszamy w sobotę 15 czerwca 2013 od godz. 22.00 do Stacji Orunia na projekcję filmu BOY reż. Taika Waititi. Film pokażemy w ramach Kinomobilizacji.

BOY

reż. Taika Waititi.

Jest rok 1984. 11-letni Boy mieszka na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii i uwielbia Michaela Jacksona. Uwielbia też swojego ojca, który jest dla chłopaka wspaniałym bohaterem, mimo że nie widział go całe dzieciństwo. Wraz z jego powrotem Boy musi zmierzyć się z prawdą, pogodzić się z utratą ideału i znaleźć własną drogę ku dorosłości. Wejdzie w nią w rytm piosenek swojego idola.  

"Boy" to pełna ciepła i wyrazistego humoru opowieść o dorastaniu, która pobiła rekordy frekwencji na krańcu świata, zebrała świetne recenzje oraz otrzymała wiele nagród na prestiżowych festiwalach.

Zwiastun filmu można obejrzeć pod adresem: http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1-23434?rel=tb

 

Kinomobilizacja to projekt filmowy realizowany przez wiele instytucji i podmiotów kulturalnych działających na terenie Gdańska, zainspirowanych ideą „kina dla mas”.  Koordynacją projektu zajmuje się Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej oraz Kulturalny Kolektyw UG, działający w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”.

Pilotażowa „Kinomobilizacja” odbyła się pod koniec maja 2012, prezentując jednego wieczora dwanaście filmów pełnometrażowych w dwunastu różnych lokalizacjach, obejmujących przede wszystkim centralne dzielnice Gdańska.  Filmy pokazywano w centrach kultury, szkołach, kawiarniach i innych miejscach publicznych zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach budynków.

Podobnie będzie i tym razem.

Program tegorocznej edycji zakłada organizację w ciągu jednego dnia (15 czerwca 2013 r.) 20 plenerowych i klubowych pokazów filmowych w 20 różnych lokalizacjach na terenie Gdańska. Wszystkie seanse zaczną się po zmierzchu o tej samej godzinie, czyli 22:00. Na każdy seans złoży się jeden film krótkometrażowy i jeden film fabularny.

Organizatorzy wydarzenia zaczerpnęli inspirację z paryskiej „Fête de la Musique”, kiedy to w różnych zakątkach francuskiej metropolii, nietypowych dla wydarzeń muzycznych, odbywa się cała masa koncertów. Taka same idea przyświeca także „Kinomobilizacji”, gdzie zamiast wykonywania muzyki wyświetla się filmy. Twórcy „Kinomobilizacji” wychodzą z założenia, że kino jest sztuką, którą należy odbierać w odpowiedniej atmosferze. Seans filmowy to okazja do dyskutowania o filmie, a także spotkania towarzyskiego, innymi słowy aktywnego uczestnictwa w kulturze. W czasach, kiedy kina oddaliły się lub zniknęły z wielu dzielnic, organizatorzy postanowili choć na jeden dzień zaimprowizować sieć lokalnych kin w różnych zakątkach miasta i zaprosić Gdańszczan do wyjścia z domu i przeżywania emocji filmowych wspólnie z rodzinami, znajomymi i sąsiadami.

Koordynatorzy:

Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej

Kulturalny Kolektyw UG/ ACK UG Alternator

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańsk.

 

Stacja Orunia / Dworek Artura GAK

80-026 Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9

tel. 058 306 66 76 w.37

e mail: dworekartura@gak.gda.pl