Wiosenne porządki już blisko

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-04-18 15:12:00

Wielkie sprzątanie, zbiórka elektrośmieci i rozdawanie sadzonek – czyli wiosenne porządki w ramach Dnia Ziemi w przyszłym tygodniu dotrą również na Orunię. Może ktoś z Państwa chce posprzątać jakieś miejsce w dzielnicy i.. potrzebuje pomocy?

25 kwietnia (piątek) obchodzony jest Dzień Ziemi, ważne święto dla różnej maści ekologów i urzędników. Ci ostatni przekonują jednak, że dzień ten (a może Dzień) powinien być ważny dla każdego z nas. Bo po pierwsze – w okolicy zrobi się schludniej, po drugie – ekologia, po trzecie - współodpowiedzialność za miasto. 

Przekonuje Państwa któryś z tych argumentów? Nie? Cóż... Tak? Jest szansa na włączenie się w całą akcję.

- Czekamy na sygnały od mieszkańców Oruni, Św. Wojciecha, Lipiec, którzy chcieliby posprzątać wybrany przez siebie fragment dzielnicy. Oferujemy im swoją pomoc. Dostarczymy im również worki na śmieci – mówi Mateusz Korsztun z oruńskiej Rady Osiedla, mieszkaniec ulicy Rubinowej.

Propozycje najpóźniej do następnej środy należy wysłać na maila: info@radaosiedlaorunia.pl

- Jeżeli się tak zdarzy, że nikt nam nic nie przyśle, jako Rada włączymy się w działania lokalnych szkół – zaznacza Korsztun.

A oruńskie szkoły już przygotowują się na Dzień Ziemi. Najbardziej aktywne jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr przy ulicy Smoleńskiej.

Tak jak w zeszłym roku uczniowie i nauczyciele placówki wezmą udział w akcji zbierania elektrośmieci i rozdawania sadzonek drzew. Wszystko rozpocznie się 23 kwietnia o godzinie 12.

- Sprzed naszej szkoły ruszy barwny korowód i przejdzie na plac w okolicach ulicy Gościnnej. Przez trzy godziny będziemy zbierać od mieszkańców elektrośmieci, na przykład: zużyty sprzęt AGD, zabawki na baterie – mówi Joanna Sznajder, nauczycielka z CKZiU nr 2.

Osoby, które przyniosą swoje elektrośmieci, otrzymają darmowe sadzonki drzew lub krzewów. - Akcja wspierana jest przez Lasy Państwowe, które wsparły szkołę finansowo, aby zakupić sadzonki krzewów i drzewek – zaznacza Sznajder.

W zeszłym roku akcja „drzewko za elektrośmieci” okazała się wielkim sukcesem na Oruni. Ludzie przynosili stare odkurzacze, baterie, dekodery, nawilżacze powietrza, niepotrzebne im już narzędzia. W tym roku znów jest okazja na pozbycie się niepotrzebnego nam elektronicznego balastu.

Z kolei 25 kwietnia uczniowie i nauczyciele placówki przy Smoleńskiej zamierzają posprzątać okolice swojej szkoły. Na podobną akcję szykuje się także Szkoła Podstawowa nr 16 przy ulicy Ubocze.