Grafika może być zawodem i pasją

Autor: Inżynierowie, Data publikacji: 2014-04-29 18:31:00

Dzięki inicjatywie oruńskiego Koła Inżynierów udało się zorganizować bezpłatne kursy podstaw grafiki komputerowej. Skorzystali gimnazjaliści z trzech tutejszych szkół. Na tym nie koniec.


- Kiedy idziesz ulicą, bacznie przyglądaj się plakatom, bilbordom, oknom wystaw nawet okładkom książek i czasopism. Oceniaj pomysły autorów na przedstawienie pewnych idei. Każdą z tych prac rozkładaj na czynniki pierwsze: zestawienie kolorów, rozmieszczenie poszczególnych elementów graficznych, zasadność użycia właśnie tego zdjęcia, w końcu przekaz słowny. Łatwo Ci będzie podjąć decyzję o byciu grafikiem komputerowym w dobrej agencji reklamowej - takimi słowami rozpoczyna wykład Grzegorz Średniawa, grafik komputerowy, na bezpłatnych kursach „Podstaw grafiki komputerowej” dla gimnazjalistów z trzech oruńskich szkół.

Z inicjatywy Koła Inżynierów i Pasjonatów (IKO „Nasza Orunia”) udało się zorganizować fantastyczne przedsięwzięcie w ramach programu politechnizacji młodzieży.   

Czemu akurat grafika komputerowa?

W dobie e-technologii oraz kształceniu przyszłych specjalistów, inżynierów na odległość, e-magazynów celowa wydaje się nauka programów graficznych dla młodzieży – pokazanie, że komputer to nie tylko gry i Internet – ale doskonałe narzędzie – przy pomocy którego można zarówno zarabiać jak i rozwijać swoje pasje.

A z perspektywy rynku pracy!

Obecnie można zaobserwować ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się tworzeniem graficznej oprawy witryn internetowych, jak i szeroko pojętej grafiki reklamowej (druki, billboardy, reklama zewnętrzna) Jest to dziś główny powód wyboru tego zawodu przez młodych ludzi.

Zanim jednak młodzież będzie szczycić się umiejętnościami tworzenia własnych projektów graficznych i zanim będzie sięgać po indeks Politechniki Gdańskiej czy ASP, musi poznać podstawy i zasady grafiki, kompozycji, typografii itp.

Praktyk komputerowy, jakim jawi się Grzegorz Średniawa w czasie ośmiu dwugodzinnych sesji wyjaśnia uczestnikom tajniki swojego warsztatu. Zdobywanie umiejętności w ten sposób to idealna szansa na odnalezienie ścieżki rozwoju swoich zainteresowań i zabawy. Tak bowiem w ankiecie ewaluacyjnej określali ten kurs uczniowie. Biorąc pod uwagę, że kursy odbywają się w sobotnie przedpołudnia, wymaga to osobistego zaangażowania i zainteresowania tematyką kursu przez młodych uczestników.   
Podstawowym narzędziem pracy grafika jest komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem takim jak np. CorelDraw, czy Adobe Photoshop.

IKO stara się rozpropagować informacje jak i określić zapotrzebowanie na następne edycje kursu. Ze względu na koszty, przewidujemy częściową odpłatność uzależnioną od wysokości kwot uzyskanych od sponsorów.

Realizacja obecnej jak i poprzedniej edycji kursu była możliwa dzięki panu Kazimierzowi Lewandowskiemu, Prezesowi przedsiębiorstwa CEMET Ltd. Sp z o.o.  oraz pani Barbarze Mizerskiej, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.

Dzięki zaangażowaniu się tych trzech podmiotów – IKO, CEMET i CKUiZ nr 2 możliwe było zorganizowanie dwóch edycji kursu dla 25 osób bezpłatnie.  

Chętnych do odbycia kursu odsyłam: www.nasz.gdansk.pl w zakładce „Warto tam być”
a wszelkie zapytania proszę na zapisać na: ikoorunia@gmail.com