Ostatnie godziny Budżetu Obywatelskiego

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-10-12 09:32:00

Nie głosowałeś jeszcze w tej edycji Budżetu Obywatelskiego? Lepiej się pospiesz, bo masz jeszcze tylko kilkanaście godzin. Jutro prezydent Gdańska ogłosi zwycięskie projekty.

O tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego pisaliśmy dwa tygodnie temu, kiedy ruszało głosowanie.

Mieszkańcy Oruni mogli i wciąż jeszcze mogą zagłosować m.in. na monitoring w ich dzielnicy (ulica Rejtana i skrzyżowanie Traktu św. Wojciecha z Gościnną), budowę szaletu publicznego (rejon skrzyżowania Traktu, Podmiejskiej i Sandomierskiej), budowę kompleksu sportowego przy Gimnazjum nr 10, budowę placu zabaw przy przedszkolu koło Parku Oruńskiego, czy budowę chodników (fragment ulicy Raduńskiej i Junackiej/Związkowej).

Jeżeli zależy Ci na którymś z tych projektów (albo na jakimś innym), a jeszcze nie głosowałeś w Budżecie Obywatelskim, lepiej się pospiesz. Zostało ci już tylko kilkanaście godzin na dokonanie wyboru. Głosować możesz przez Internet.

- Przypominamy, że głosowanie trwa do godz. 23.59 w niedzielę 12 października. W Budżecie Obywatelskim 2015 gdańszczanie decydują na co zostanie wydanych 11 mln zł. Do wyboru jest 151 projektów: 142 dzielnicowe i 9 ogólnomiejskich – mówią urzędnicy.

W poniedziałek (13 października) o godz. 14.30 w Sali Herbowej Nowego Ratusza zostaną ogłoszone wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2015. Wygrają te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów. Ich łączna wartość nie może przekroczyć 1,5 miliona na każdy okręg wyborczy.

W zeszłym roku z każdego okręgu wygrywało średnio 5-6 wniosków. Teraz najprawdopodobniej będzie podobnie.

Dla wielu Budżet Obywatelski może jednak stanowić zagmatwaną plątaninę słów, liczb i statystyk. Słowem abstrakcję, która tak naprawdę niczego dookoła nie zmienia. I dlatego też nie warto zaprzątać nią sobie głowy.

Pierwsza, zakończona kilka miesięcy temu edycja Budżetu Obywatelskiego pokazuje, że tak chyba nie jest. Na Oruni zamontowano już siłownię na tyłach Gościnnej Przystani – był to jedyny wniosek z tej części miasta, który zgromadził odpowiednią liczbę głosów, by został zrealizowany. A to, że odpadły wtedy dla wielu ważniejsze projekty... cóż, zabrakło około 200 głosów, by już teraz Orunia doczekała się chociażby monitoringu.

W południowej części Gdańska, na granicy Chełmu i Ujeściska, na Budżecie Obywateskim skorzystał szczególnie Jar Wilanowski. To chyba najładniej zagospodarowana zielona przestrzeń w tej części miasta. Pobliscy mieszkańcy zdecydowali jednak, że warto ją ulepszyć.

Dzięki zeszłej edycji Budżetu Obywatelskiego powstała już tutaj siłownia. A także buduje się boisko wielofunkcyjne. Koszt tej inwestycji to 500 tysięcy złotych.
- 1395 m2 powierzchni. Nawierzchnia z barwionego granulatu. Oświetlenie. Chodnik. W sumie 52 dni prac. Odbiór: 30 listopada – w krótkich, żołnierskich słowach opisuje inwestycję Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, w której głosowanie kończy się za kilkanaście godzin, mieszkańcy Ujeściska-Łostowic zgłosili wiele innych propozycji. Budowa siłowni, skateparków, remont nawierzchni ulic, czy budowa placów zabaw – to najczęściej proponowane inwestycje w tej części Gdańska. 

Do godziny 15:30 w piątek w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosowało 25 tysięcy gdańszczan.