Wszystkich Świętych: Przydatne informacje

Autor: f.botor, Data publikacji: 2009-10-30 07:46:00

Zebraliśmy dla Was ważne informacje, które mogą być przydatne podczas zbliżającego się święta Wszystkich Świętych.

Zmiany w ruchu drogowym
Jak poinformowała nas rzecznik policji, asp. Magdalena Michalewska, zmiany w ruchu drogowym w okolicach cmentarza przy ul. Łostowickiej nastąpią już w sobotę, 31 października od godziny 6:00 i będą obowiązywać również w niedzielę, 1 listopada:
- ulica Łostowicka zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego na długości od ul. Kartuskiej do ul. Armii Krajowej,
- od strony ul. Kartuskiej prawo do wjazdu będą posiadały taksówki, pojazdy inwalidzkie oraz posiadające identyfikatory z literą „A” (mieszkańcy ul. Łostowickiej, zaopatrzenie handlu przycmentarnego),
- całkowicie zamknięte zostaną wjazdy na ul. Łostowicką z ulic: Struga, Pana Tadeusza, Wojskiego i Armii Krajowej,
- postój „taxi” funkcjonować będzie w zatoce naprzeciw budynków kwiaciarni,
- na jezdni ul. Nowolipie (w kierunku do ul. Kartuskiej), na odcinku od ul. Schuberta do ul. Kartuskiej zorganizowany zostanie parking. Do parkingu dojechać będzie można od strony skrzyżowania ulic Nowolipie i Schuberta,
- parkingi dla osób odwiedzających cmentarz wyznaczone zostaną na obu jezdniach ul. Armii Krajowej (w kierunku do obwodnicy na prawym pasie, w kierunku do centrum – na lewym pasie) pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Łostowicką a wiaduktem ul. Cedrowej oraz na lewym pasie ul. Armii Krajowej w relacji do centrum, za skrzyżowaniem z ul. Łostowicką. Udostępniony zostanie także parking dla samochodów przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego oraz parking na ul. Cedrowej w rejonie drugiego wejścia na cmentarz.
Dodatkowe miejsca postojowe będą udostępnione na ul. Wilanowskiej oraz na połowie jezdni ul. Kieleckiej, na której wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, w kierunku do ul. Łódzkiej.

Zmiany w ruchu (tylko w niedzielę) nastąpią także w okolicy cmentarza przy kościele pw. św. Ignacego Loyoli.
- Jak co roku również w te święta do samego kościoła i cmentarza nie będzie można dojechać samochodem – instruuje proboszcz parafii pw. Św. Ignacego Loyoli – Henryk Kilaczyński. - Wierni będą mogli zostawić swoje auta od strony ul. Podmiejskiej lub z drugiej strony przy rogatkach, które ustawione zostaną przy moście na Raduni. Samochody będzie można parkować między innym wzdłuż ul. Brzegi.

Transport miejski
Jeśli kłopoty z parkowaniem odstrasza Was od podróży samochodem pozostaje poczciwa komunikacja miejska. Jak zwykle we Wszystkich Świętych jeżdżą specjalne autobusy do trójmiejskich nekropolii. Bilety na linie specjalne kosztują tyle samo, co w autobusach zwykłych. W naszej okolicy, w kierunku Cmentarza Łostowickiego, najlepiej będzie wybrać się autobusami:
- 662 - kursuje zamiast linii 162 na trasie Orunia Górna-Armii Krajowej-Sikorskiego (powrót przez Witosa)-Chełm, Witosa. Na tej trasie obowiązują dodatkowe przystanki: „Cm. Łostowicki” oraz „Chałubińskiego”,
- 611: dodatkowa linia w godz. 07:00-19:00 co 5-10 minut.
Więcej informacji na temat funkcjonowania transportu miejskiego we Wszystkich Świętych znajdziecie tutaj http://www.ztm.gda.pl/komunikat.html?akId=481.

Więcej...
Dodatkowymi informacjami dzieli się z nami pani Lucyna Berendt – inspektor ds. cmentarzy Zarządu Dróg i Zieleni – administratora cmentarza.
- W to święto bramy cmentarzy otwarte są całą noc. Jeśli ktoś chce uniknąć tłumów, na grób swoich bliskich może wybrać się nawet o północy. Przez cały dzień otwarte będzie biuro cmentarne na Cmentarzu Łostowickim. Tam można się dowiedzieć, gdzie spoczywa szukana przez nas osoba. To biuro obsługuje w tym zakresie także cmentarze Św. Franciszka, Św. Ignacego, Salwator i Cmentarz na Wyspie Sobieszewskiej. Tego dnia nie wjadą na cmentarz samochody uprzywilejowane, które taką możliwość mają w każdą niedzielę w roku oprócz tej jedynej. Na cmentarzach będzie prowadzona kwesta na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.