Zaczęło sypać - mamy stan gotowości

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2009-12-22 15:50:00

W Gdańsku ogłoszono stan gotowości dla służb i jednostek odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta. Synoptycy ostrzegają – dzisiaj w nocy (z 22 na 23.12) czeka nas prawdziwa nawałnica. W razie kłopotów, możemy jednak liczyć na pomoc.

Na wszystkie główne ciągi komunikacyjne zostały wysłane pługoposypywarki. W odwodzie czekają rozstawione w różnych punktach miasta pługi na samochodach.

Autobus tarasuje ruch na Podmiejskiej
Przez całą dobę funkcjonuje telefon (058 52 44 500) do Dyżurnego Inżyniera Miasta, pod który można kierować uwagi i zgłoszenia, dotyczące odśnieżania dróg na obszarze Gdańska.
Dzisiaj do godziny 16:00 zadzwoniło pod niego już kilka osób. Jedno ze zgłoszeń dotyczyło sytuacji z ulicy Podmiejskiej. Tam śliska nawierzchnia uniemożliwiła podjazd jednemu z autobusów komunikacji miejskiej. Pojazd na kilka minut zatarasował przejazd, na ulicy od razu stworzył się długi korek. Na miejsce zostały skierowane odpowiednie służby i wkrótce sytuacja została opanowana.

Nie będzie tak źle
Wiele wskazuje na to, że już niedługo takich sytuacji w mieście, a co za tym idzie telefonów pod wspomniany wyżej numer będzie więcej. Synoptycy zapowiadają bowiem w Trójmieście obfite opady śniegu. Obsługujący awaryjną linię twierdzą jednak, że są na taką ewentualność przygotowani.
- Do nas dzwoni się nie tylko w związku z zasypanymi czy śliskimi drogami. Reagujemy m.in. na awarie sieci energetycznych czy wodociągowych, nieprawidłowe oznakowanie lub niefunkcjonujące oświetlenie na drogach - jednym słowem „jesteśmy od wszystkiego”. Mieliśmy już swoisty chrzest podczas niedawnych huraganów, kiedy to dziennie notowaliśmy ponad 200 zgłoszeń z Gdańska. Teraz też sobie poradzimy – zapewnia jeden z dyspozytorów.

ZDiZ utrzymuje drogi
Zimowym utrzymaniem dróg publicznych na terenie miasta Gdańska zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, z wyłączeniem Drogi Ekspresowej S-6 („Obwodowa Trójmiasta"). Za utrzymanie tej ostatniej drogi odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. Całkowita długość dróg publicznych będących w zarządzie ZDiZ w Gdańsku wynosi 782 km, a ich powierzchnia liczy 5.865.203 m2.