Zmiany w Parku Oruńskim: Podświetlana fontanna, dwa pomosty i...

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-08-19 17:05:00

Tak jak pisaliśmy, jeszcze w tym roku wystartuje kolejny etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Urzędnicy właśnie udostępnili dokumenty przetargowe. Fontanna, pomosty - to najważniejsze zmiany, które czekają ten jeden z najpiękniejszych zieleńców w Gdańsku.

- Jeszcze w tym roku DRMG przeprowadzi realizację drugiego etapu rewaloryzacji Parku. Obejmuje ona zagospodarowanie terenu zlokalizowanego przy stawku od strony ulicy Nowiny, po prawej stronie od wejścia głównego - kilka tygodni temu mówili nam przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Urzędnicy słowa dotrzymali, bo właśnie rozpisano przetarg na drugi etap rewaloryzacji Parku.

Obejmie on prace w okolicy zabytkowego dworku (teraz jest w nim przedszkole) i terenów wokół dolnego stawu (położony tuż przy wejściu do Parku, od strony ulicy Nowiny).

Co się zmieni? Nowe ścieżki parkowe, nasadzenia zieleni, wykonanie oświetlenia, przygotowanie infrastruktury pod monitoring (docelowo na terenie Parku zamontowanych zostanie 9 kamer stacjonarnych i 2 kamery obrotowe), nowe ławki i kosze na śmieci - to niektóre z czekających w tym roku Park Oruński zmian.

Fontanna z 19. strumieniami wodnymi

Ale najważniejsze z nich dotyczą budowy dwóch pomostów i fontanny.

Ta ostatnia będzie usytuowana na placyku między Dworem, a dolnym stawem. Fontanna będzie okrągła z charakterystyczną misą w środku, wzorowaną na zachowanej XIX-wiecznej ikonografii.

"Fontanna będzie w niecce o kształcie o średnicy 2.6 metra i obrzeżu o wysokości około 35 centrymetrów. W środku fontanny będzie zlokalizowana forma rzeźby architektonicznej w kształcie misy z dyszą tworzącą 19 strumieni wodnych. Woda przelewająca się z misy będzie tworzyć kaskadę wodną." - czytamy w dokumentacji przetargowej.

Co ważne, fontanna będzie podświetlana dwoma reflektorami LED. Maksymalna wysokość strumieni wody to 1.5 metra, minimalna pół metra.

Dwa pomosty na dolnym stawie

Z kolei na dolnym stawie powstaną "dwa identyczne pomosty widokowe". W dokumentacji czytamy: "Mostki projektowane są w konstukcji drewnianej, mają drewniane balustrady i pomosty, wsparte na żelbetowej konstrukcji fundamentowej na palach żelbetowych wbijanych".

Wszystkie prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.