Wernisaż wystawy malarstwa Barbary Mazur „W stronę baroku”

Autor: f.botor, Data publikacji: 2010-01-27 08:53:00

5 lutego o godz. 18:00 w galerii Dworku Artura odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Barbary Mazur „W stronę baroku”.

Inspirowane martwymi naturami hiszpańskich i holenderskich mistrzów malarskie pastisze autorstwa Barbary Mazur, prezentuje między innymi cykl wielkoformatowych płócien. Artystkę interesuje z jednej strony przedmiot jako forma, z drugiej – gra koloru i światła. W swoich pracach skontrastowała prostą, klasyczną formę hiszpańskiego baroku z przepychem cechującym ten sam okres w malarstwie holenderskim.

Wernisaż odbędzie się 5 lutego 2010 o godzinie 18:00 w galerii Dworku Artura ul. Dworcowa 9. Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Wstęp bezpłatny.

Wystawa w Dworku Artura potrwa do 3 marca 2010.

Intencją pracy nad tym cyklem jest ukazanie klasycznych motywów we współczesnym kontekście – na przykład użycie fluorescencyjnych farb, multiplikacja zamknięta w różnych formach charakterystycznego motywu holenderskich tulipanów, które przy profesjonalnym warsztacie, pozwolą ujrzeć w nowym świetle dziedzictwo europejskiej sztuki. Dodatkowo, do tego celu autorka użyła płócien dużego formatu, gdyż przedstawione w nadnaturalnej wielkości namalowane przedmioty tworzą nowy kontekst, nowe sensy, interpretacje. Nieprzypadkowy jest również format obrazów – tak przedstawione przedmioty wpisują się w poetykę surrealizmu, stwarzając nową jakość martwej natury.

Barbara Mazur, członek Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, absolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze, dyplom uzyskała w Pracowni Malarstwa Ryszarda Woźniaka.

Wystawy indywidualne:

2009 – „Wokół baroku” – projekt malarski zrealizowany w Galerii Nowy Port Sztuki, Gdańsk

2005 – „Cytat z martwej natury” – Młodzieżowy Klub Twórczy Plama, Gdańsk

2002 – Wystawa z okazji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Sztuka a terapia”, Uniwersytet, Zielona Góra

Wystawy zbiorowe:

2009 – wystawa zorganizowana z okazji otwarcia Galerii Nowy Port, Gdańsk

2005 – wystawa artystów plastyków z Pomorza i Druskiennik, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

1994 – wystawa z okazji Roku Kultury USA w Galerii BWA, Kielce

Dworek Artura ul. Dworcowa 9

www.gak.gda.pl