Ujeścisko ma szansę na swoją bibliotekę. Więcej dowiesz się w sobotę na pchlim targu!

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-09-10 17:10:00

Już w najbliższą sobotę na Ujeścisku w rejonie ulicy Człuchowskiej odbędzie się drugi w ostatnim czasie pchli targ. Oprócz tego w programie imprezy: pokaz tresury psów, konkursy dla dzieci, a także... Biblioteka Sąsiedzka. Ten ostatni projekt będzie tutaj szczególnie promowany.

- W najbliższą sobotę 12.09 w godziach 12-16 zapraszamy na kolejny pchli targ połączony z minifestynem - mówi Mirosław Pająkowski ze Stowarzyszenia "Nasze Ujeścisko", które organizuje całą imprezę.

Będzie więc można odkurzyć swoje szafy z mniej już potrzebnych rzeczy i pohandlować nimi na świeżym powietrzu. Odzież, książki, zabawki, gry - na tego typu wyprzedażach cieszą się wielkim zainteresowaniem buszujących między stoiskami klientów.

Na imprezie będą też konkursy dla dzieci, a także  zaplanowano pokaz tresury psów. Szczególnie mocno promowana będzie idea Biblioteki Sąsiedzkiej na Ujeścisku, o której pisaliśmy tutaj.

- Na festynie będzie można wypożyczyć książki z naszej biblioteki. Oczywiście na festyn przyniesiemy tylko część księgozbioru, dlatego zapraszam do naszego katalogu internetowego i ewentualnie do zgłoszenia do nas chęci wypożyczenia książki na festynie. Wówczas zamówioną książkę weźmiemy na festyn - mówi Pająkowski.

- W naszej dzielnicy brak jest miejsc, gdzie można się spotkać, porozmawiać, wypożyczyć książkę czy uczestniczyć w różnych zajęciach rozwijających pasje i zainteresowania. Od kilku miesięcy staramy się rozwinąć bibliotekę - najpierw w formie "latającej", a następnie - docelowo - w formie stacjonarnej - o projekcie Bilbioteki Sąsiedzkiej opowiada Pająkowski.

- Niestety jest to dzielnica spółdzielni i deweloperów, więc brak jest lokali gminnych. Miasto nie ma też środków na wybudowanie takiego ośrodka z budżetu ściśle miejskiego. Postanowiliśmy więc - mając poparcie mieszkańców - zawalczyć o Dzielnicowy Sąsiedzki Dom Kultury z Biblioteką w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016.

I to sami mieszkańcy Ujeściska zadecydują w głosowaniu, czy taka Biblioteka jest tutaj potrzebna, czy też nie. - Mamy nadzieję, że mieszkańcy, rodziny, znajomi pomogą naszej dzielnicy i już w przyszłym roku będziemy mogli otworzyć nasz Dom Kultury. W nim oczywiście znajdzie miejsce zbierany od pół roku księgozbiór Naszej Biblioteki. Obecnie posiadamy około 2-2,5 tyś. tytułów. Głównie są to książki przekazane przez darczyńców - dopowiada Pająkowski.

Więcej na temat Biblioteki Sąsiedzkiej na Ujeścisku będzie można się dowiedzieć w sobotę podczas pchlego targu.