Budżet obywatelski w Gdańsku: Na Oruni ludzie pomagają sobie nawzajem. Na które projekty będziecie głosować?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-09-14 16:57:00

Od dzisiaj można już głosować (przez internet) w tegorocznym budżecie obywatelskim. W sumie jest aż 210 projektów, a do wydania gdańszczanie mają tutaj 11 milionów złotych. Na Oruni radni dzielnicowi i inni lokalni społecznicy łączą siły, by...

Trzecia już edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku niesie za sobą ważne zmiany.  Nie będzie już sytuacji, że małe dzielnice w Gdańsku, które liczą sobie mało mieszkańców będą skazane na porażkę w starciu z wielkimi dzielnicami. Prezydent Adamowicz poszedł wreszcie po rozum do głowy, dał się przekonać lokalnym społecznikom i teraz gdańszczanie głosują dzielnicami, a nie okręgami.

To oznacza, że i Orunia na pewno ugra coś dla siebie. Ale co dokładnie? To już zależy od samych mieszkańców i od tego, które z projektów najbardziej przypadną im do gustu. Orunia ma "do wydania" ponad 290 tysięcy złotych.

Na Oruni projektów, które zostały zgłoszone, a później przeszły urzędnicze sito, jest mało. Tutaj znajdziesz wszystkie projekty z Oruni, na które można głosować.

Które z nich podobają się Wam najbardziej?

Budżet obywatelski w Gdańsku [ZASADY GŁOSOWANIA]

Głosowanie rozpoczęło się dzisiaj i potrwa do 27 września. - Do rozdysponowania jest 11 milionów złotych: 8 800 000 zł na projekty dzielnicowe i 2 200 000 zł na projekty ogólnomiejskie. Listę zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane w 2016 roku, poznamy do 30 września - mówi Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Co ważne, głosowanie odbywa się w internecie, na stronie: www.gdansk.pl (kliknij przycisk 'zagłosuj') - Głosować może każdy kto w dniu 1 czerwca 2015 roku miał ukończone 16 lat i był zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie Gdańska - mówią urzędnicy.

W trakcie głosowania można oddać maksymalnie 5 głosów na dowolny projekt w dowolnej dzielnicy oraz 1 głos na projekt ogólnomiejski. - Głosami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć projektów - przypominają przedstawiciele magistratu.

Na Oruni będą pomagać w głosowaniu [KIEDY I GDZIE?]

Co z osobami, które nie mają dojścia do internetu, albo po prostu nie znają się na obsłudze komputera?

Takie osoby mogą skorzystać z pomocy w punktach konsultacyjnych (patrz ramka).

Na Oruni radni dzielnicowi zadbali o jeszcze więcej opcji. Będą dyżurować w kilku miejscach na Oruni i czekać na osoby, które chciałyby zagłosować w budżecie obywatelskim, ale nie za bardzo wiedzą, jak to zrobić.

- W środy od 17 do 19 jesteśmy w Gościnnej Przystani, w sobotę - w kuźni na Gościnnej, w niedzielę - od 8:40 do 14:00 - w Domu Sąsiedzkim - wylicza Mateusz Korsztun z Zarządu Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

Jak się dowiedzieliśmy, radni dzielnicowi z Oruni i Św. Wojciecha zamierzają odwiedzać swoich sąsiadów, by pomagać (szczególnie starszym osobom) w głosowaniu.

Również i Gościnna Przystań włącza się w akcję "budżet obywatelski 2015".

- Od najbliższej środy, aż do kolejnego piątku (25 września) codziennie od 17 do 19 w oruńskim Domu Sąsiedzkim do dyspozycji mieszkańców będzie osoba, która pomoże w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Dodatkowo w ten i następny piątek (godzina 12-14) w Domu Sąsiedzkim mamy pogotowie komputerowe dla seniorów i wtedy również będzie można oddać głos na wybrane przez siebie projekty - mówi Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.