"210" (i nie tylko) do poprawki

Autor: gosc19.52, Data publikacji: 2010-07-21 14:57:00

Czekają nas zmiany w kursującej przez kilka dzielnic, popularnej wśród oruniaków linii autobusowej 210. Już od 24 lipca w związku z remontami w Śródmieściu wzbogaci się ona o dwa przystanki. Lista „korekt” miejskiej komunikacji jest jednak dłuższa...

Linia 210 (dawniej popularna „betka”) jest dla Oruni niewątpliwie jednym z najważniejszych połączeń komunikacji miejskiej. Wyruszający z ulicy Gościnnej autobus łączy Orunię bezpośrednio m.in. z Suchaninem, Moreną i Osową. Podjeżdża „pod same drzwi” Parku Handlowego „Matarnia”,  Portu Lotniczego w Rębiechowie, przychodni na Morenie czy głównej, mieszczącej się na Suchaninie siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można powiedzieć, że jest swoistym „oknem na świat” dla oruniaków.  Teraz jednak szykują się na tej trasie pewne korekty.
W nocy z 23 na 24 lipca zmieni się trasa „210” w kierunku Osowy PKP. Autobusy zamiast skręcać w ulice Dąbrowskiego pojadą ulicami: 3 maja, Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i dalej po stałej trasie. Dodatkowo autobusy zatrzymają się na przystankach: „Dworzec PKS” oraz „Długie Ogrody”. W przeciwnym kierunku trasa pozostaje bez zmian.

Remont wymusza zmiany
Przyczyną tych komunikacyjnych korekt są prace na ulicy Nowe Ogrody. Remontowana będzie tutaj nawierzchnia jezdni i chodnika, przebudowywane oświetlenie, powstanie także ścieżka rowerowa. Oprócz tego wymienione zostaną 4 km torów i sieci trakcyjnej (od Centrum do Siedlec).  Orientacyjna data zakończenia robót to 24 listopada 2010. Póki co więc zmiany czekają także kierowców – dokładnie od 23 lipca od godziny 23:00.
Na ulicy Nowe Ogrody oraz na odcinku ul. Kartuskiej (od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Bema) w kierunku Obwodnicy Trójmiasta zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy (jezdnia będzie zwężona o połowę szerokości). Szykuje się również objazd dla jadących ul. Kartuską do centrum Gdańska. Będzie on przebiegać od ulicy Bema i ul. Dąbrowskiego – także tutaj zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Autobusy pojadą tak

Inne zmiany w komunikacji autobusowej (od 24 lipca) to:

- Autobusy linii: 130, 131, 167, 168, 174, 175, 184, 195, 367, 384, 525, N6 w kierunku Dworca Głównego zostaną skierowane objazdem: ...Bema - Powst. Warszawskich - Pohulanka - Armii Krajowej - Brama Wyżynna. Na trasie obowiązują przystanki "Bema"(n/ż) i "Brama Wyżynna".

- Autobusy linii: 115, 142, 183, T12 w kierunku Targu Siennego zostaną skierowane objazdem: ...Bema - Powst. Warszawskich - Pohulanka - Armii Krajowej - 3 Maja - Hucisko - Targ Sienny. Na trasie obowiązuje przystanek "Bema"(n/ż).

Ponadto będą obowiązywać objazdy dla:

- linii 166 w kierunku Rafineria Brama 8: ...- Bema - Dąbrowskiego - Błędnik - Dworzec Główny - ... Na trasie obowiązuje przystanek "Dworzec Główny" (jak dla linii 112),

- linii 210 w kierunku Osowa PKP: ...- 3 Maja - Nowe Ogrody - Powst. Warszawskich. Na trasie obowiązują przystanki: "Dworzec PKS" i "Nowe Ogrody",

- linii N3 w kierunku Dworca Głównego: ... - Bema - Dąbrowskiego - Błędnik - Dworzec Główny.

Przystanki autobusowe "Urząd Miejski" i "Hucisko" (w kierunku Dworca Głównego) nie będą funkcjonować. Trasy w/w linii w kierunku przeciwnym pozostają bez zmian.