Kilka dni temu w Zespole Szkół przy ulicy Smoleńskiej miało miejsce ważne wydarzenie: na wspólnej uroczystości obchodzono dwa niezwykłe jubileusze. Czego dotyczyły? Skąd pomysł ich połączenia?
- To była taka fuzja: branża, czyli Stowarzyszenie Inżynierów i Techników oraz placówka, która kształci młodzież. Cel stanowiło pokazanie, że zadaniem szkoły jest dawanie przykładu, podejmowanie inicjatyw lokalnych. Orunia stanowi społeczność chyba najbardziej aktywną i rozwijającą się, jeśli chodzi o działalność dla dzielnicy. Zależało mi, aby pokazać to innym i myślę, że to się udało – tłumaczy Aleksander Nagucki, dyrektor ZSIS CK.
Niecodzienne połączenie miało zatem zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką spełnia oruńska placówka - przygotowuje absolwentów otwartych nie tylko na region, ale też na kraj i na świat. Świadczą o tym liczne projekty, w których tak chętnie bierze udział, a zwłaszcza: program GLOBE i Baltic Sea Project (patrz ramka).
Projekty zostały szczegółowo omówione przez Naguckiego w referacie, prezentującym aktywność naukową, społeczną i obywatelską wychowanków szkoły.
To wystąpienie wyraźnie nawiązywało do wypowiedzi przedmówcy. Edward Czaja, przewodniczący Oddziału SITWM w Gdańsku, po przedstawieniu bogatej historii Stowarzyszenia i podsumowaniu jego dotychczasowej działalności, zapytał: co dalej? Wyraził też nadzieję, że młodsze pokolenie przejmie pałeczkę po starszym.
Oruńska szkoła rozwija się, unowocześnia i rozbudowuje. Niezwykle obrazowo ujął to Anatol Cieśliński, dyrektor w latach 1967 – 79, podkreślając, że na miejscu sali, w której zebrali się teraz, trzydzieści lat temu rosły… chwasty.
GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) jest międzynarodowym programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska.
W lipcu 1997 szkoła została wytypowana do realizacji tego programu jako jedna z 12 placówek w Polsce. Badania hydrologiczne podjęte we wrześniu 1997 obejmują Kanał Raduni. Na bazie obserwacji i pomiarów powstały trzy prace dyplomowe "Program GLOBE - badania fizykochemiczne Kanału Raduni", które znacznie szerzej poruszają problemy zanieczyszczeń wód wykraczając poza obszar badawczy programu GLOBE. Pomiary atmosferyczne podjęte we wrześniu 1998 wykorzystywane są do oceny stopnia zanieczyszczenia atmosfery z pojedynczych źródeł emisji w dzielnicy Gdańsk-Orunia.
