Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 29/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Przetarg, który może zmienić los Parku Oruńskiego

 1 dodane: 14:38, 19/07/14

tagi:

Już za kilka dni otwarte zostaną oferty w kolejnym przetargu na pierwszy etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Prace (póki co na obszarze około pół hektara) zaplanowano jeszcze w tym roku. Może się jednak zdarzyć, że przetarg pozostanie nierozstrzygnięty. A na zmiany w oruńskim zieleńcu trzeba będzie poczekać przynajmniej do 2015 roku.

Położonymi obok wejścia do Parku terenami od lat mało kto się intresował...
Położonymi obok wejścia do Parku terenami od lat mało kto się intresował...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Remont dawnej wozowni (ma tu być szalet, a obok kawiarnia z ogródkiem letnim), budowa zadaszonej sceny, altany parkowej, fontanny, dodatkowych kładek, montaż ławek, oświetlenia, monitoringu – to najważniejsze ze zmian, które urzędnicy zaplanowali dla Parku Oruńskiego w kolejnych latach.

Projekt „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Oruńskiego w Gdańsku” został przyklepany przez radnych miasta. Brakowało jednak pieniędzy na rozpoczęcie prac i oruński zieleniec wciąż nie mógł doczekać się ekip remontowych. W 2014 roku w miejskim budżecie nareszcie zarezerwowano kwotę na tę właśnie inwestycję.

1,2 miliona złotych, którą wygospodarowali urzędnicy, nie wystarczy oczywiście na pokrycie całych kosztów rewaloryzacji. Inwestycja została więc podzielona na etapy. Pierwszy z nich miał zostać przeprowadzony w tym roku. Problem w tym, że pierwszy przetarg na przeprowadzenie tych prac pozostał nierozstrzygnięty.

- Nie było żadnego zainteresowania ze strony firm. W drugim przetargu otwarcie ofert zaplanowano na 23 lipca. Najpóźniej do końca sierpnia podpisana zostałaby umowa z firmą, która wygra przetarg. W umowie jest jasno powiedziane, że wszystkie prace w pierwszym etapie rewaloryzacji Parku Oruńskiego muszą zakończyć się do 30 października tego roku – tłumaczy nam Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- A co jeżeli przetarg pozostanie nierozstrzygnięty? - pytam.
- Wtedy prace w Parku Oruńskim zostaną przełożone na kolejny rok. W tym roku już nie zdążymy – odpowiada rzecznik ZdiZ.

Jeżeli jednak firma zostanie w przetargu wybrana, znamy już najważniejsze przeróbki i modyfikacje, które czekają Park Oruński w tym roku.

Nie ma tu jeszcze spektakularnych zmian, pierwszy etap to raczej prace przygotowawcze. A wszelkie roboty dotyczą stosunkowo niewielkiego obszaru – jest to około pół hektara terenu u wejścia do Parku Oruńskiego (od strony ulicy Nowiny, w rejonie dawnego ogrodnictwa).

Co zakłada pierwszy etap?
Zacznie się od rozbiórek. Zniknie charakterystyczny komin, uprzątnięty zostanie gruz i żelbetowe konstrukcje, wycięte zostaną drzewa (miasto zapewnia, że wszystko dziać będzie się w zgodzie ze środowiskowymi uwarunkowaniami), usunięta zostanie warstwa zniszczonej gleby.

Rejon na lewo u wejścia do Parku Oruńskiego (od strony Nowiny), na terenach byłego ogrodnictwa ma w przyszłości być prawdziwą oazą dla najmłodszych. Planowane są tutaj place zabaw. Ale pierwszy etap zakłada przygotowanie tego terenu pod budowę przyszłych konstrukcji. Teren będzie wyrównywany i sprzątany.

U wejścia do Parku ma też zostać wyremontowana nawierzchnia. Stare chodniki z płyt betonowych mają zostać zastąpione nawierzchnią z kostki betonowej (kolor jura).

Pierwszy etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego zakłada też prace kanalizacyjne i budowanie oświetlenia. Położona zostanie sieć kablowa (długość około 400 metrów), montowanych będzie 17 słupów oświetleniowych, tworzone będą podwaliny pod sieć monitoringu.

O historii placówki Miejskiego Ogrodnictwa, położonej tuż obok Parku Oruńskiego, pisaliśmy tutaj.

Galeria artykułu

Położonymi obok wejścia do Parku terenami od lat mało kto się intresował...

Położonymi obok...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.188.*

09:43, 21/07/14

Czekam do 23 lipca na rozstrzygnięcie przetargu. Ten plan poprawi wygląd zaniedbanego terenu. Już się cieszę. Do kogo pisać pismo, aby zamontowano tabliczki informujące, że na wale wybudowano ścieżkę spacerową a ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń