Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 27/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Historia organizowana przez... Inżynierów

 1 dodane: 13:16, 31/05/12

tagi:przewodnikhistoriaJanuszajtisKosikKoło Inżynierów

Nie udało im się jeszcze powołać swojego Stowarzyszenia, ale oruńscy inżynierowie działają nadal. W czerwcu organizują na dzielnicy dwa ważne wydarzenia. Będzie historycznie i...niepoprawnie politycznie.

Na pewno pokażę kilka obrazków z historii Oruni - mówi nam profesor Januszajtis.
Na pewno pokażę kilka obrazków z historii Oruni - mówi nam profesor Januszajtis.
Fot. Internet

Fotografia 1 z 1

- Chcę pokazać ciekawe miejsca na Oruni, opowiedzieć ich historię. Ale jednocześnie mam zamiar nie ukrywać tego jak i dlaczego ta dzielnica tak wygląda. Podziwiam odporność psychiczną prezydenta Adamowicza, który każdego roku przyjeżdża na oruński festyn. Ciekawe, czy jak jedzie Traktem św. Wojciecha, to zasłania firanki w swoim samochodzie, aby nie oglądać takich widoków – ironizuje Krzysztof Kosik, w latach 90-tych radny miasta, mieszkaniec Oruni.

9 czerwca (sobota) wcieli się jeszcze w jedną rolę – przewodnika po dzielnicy. Wspólnie z licencjonowanym przewodnikiem będzie on oprowadzał wszystkich chętnych po Oruni. 

Akcję zorganizowało Inżynierskie Koło Orunia (IKO).

- Nasze Koło organizuje powyższe imprezy, z nadzieją, że będą w nich uczestniczyć nie tylko mieszkańcy Dzielnicy Orunia- Św Wojciech – Lipce, ale też mieszkańcy innych części Gdańska. Chcemy uwrażliwić wszystkich na ginące piękno architektury naszej dzielnicy – mówi Paweł Patyk, reprezentant Koła i mieszkaniec ulicy Uroczej.

IKO, które obecnie wchodzi w struktury Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, na tym nie poprzestaje. Dzięki staraniom jego członków, 25 czerwca (godzina 18) w Dworku Artura zobaczymy prezentacje profesora Andrzeja Januszajtisa „Piękna Orunia”.
- Na pewno pokaże kilka obrazków z historii Oruni. Będzie o ulicy Gościnnej, tutejszym kościele, a także Parku – wypowiada się dla nas profesor Januszajtis.
Imprezy organizowane przez IKO: 

Sobota, 9 czerwca, godzina 10 (zbiórka koło kuźni przy ulicy Gościnnej), licencjonowany przewodnik i Krzysztof Kosik będą oprowadzać wszystkich chętnych po Oruni.
Poniedziałek, 25 czerwca, godzina 18, Dworek Artura – prezentacja profesora Andrzeja Januszajtisa „Piękna Orunia”.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
Koło Inżynierów ma do swojej dyspozycji jedną stronę w miesięczniku Nasz Gdańsk. Jak mówią mi członkowie Koła, będą tam prezentować problemy i zagadnienia związane z Orunią, Lipcami i Św. Wojciechem.

Galeria artykułu

Na pewno pokażę kilka obrazków z historii Oruni - mówi nam profesor Januszajtis.

Na pewno pokażę...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Grzegorz Jezierski

81.95.202.*

17:34, 31/05/12

BRAVO! Pozycja obowiązkowa dla wszytkich, którym Orunia jest bliska.

zgloś naruszenie

REKLAMA