Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 09/08/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Historie po Oruńsku": Kosik opowie o międzywojennej Oruni

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 1 dodane: 14:30, 16/09/14

tagi:

Znany z ciętego języka i nie zawsze poprawnych politycznie opowieści Krzysztof Kosik, były radny miasta i autor książki o Oruni poprowadzi spacer „śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska”. Przyjść i posłuchać dawnych historii może oczywiście każdy. Start wycieczki: sobota (20.9), godzina 12.

Krzysztof Kosik, podpisujący swoją książkę
Krzysztof Kosik, podpisujący swoją książkę "Oruński Antykwariat"
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Sobotnia wycieczka w ramach projektu „Historie po Oruńsku” zapowiada się arcyciekawie. Poprowadzi ją Krzysztof Kosik, z wykształcenia historyk, były radny miasta, autor książki „Oruński Antykwariat”.

- Wychowałem się na elitarnej ulicy Ramułta. W okolicy działały dwie szkoły, było pełnowymiarowe boisko, wszyscy się znali, a klucze zostawiało się pod wycieraczką. To była zupełnie inna Orunia – ponad dwa lata temu na prezentacji swojej książki mówił Krzysztof Kosik, dziś 62-letni mężczyzna.

W sobotę Kosik opowie o Oruni z lat jeszcze wcześniejszych, której naturalnie nie może pamiętać. Jednak przygotowując kolejne wydanie swojej książki, autor docierał i nadal dociera do coraz to bardziej zaskakujących informacji.

- Krzysztof Kosik przybliży zgromadzonym gościom nie tylko charakter i klimat codziennego życia dzielnicy z okresu Wolnego Miasta Gdańska, ale przede wszystkim sylwetki Polaków – mieszkańców Oruni, o których pamięć warta i powinna być zachowana – mówią przedstawiciele Gdańskiego Archipelagu Kultury, organizatora projektu „Historie po Oruńsku”.

Jedną z takich postaci jest Paweł Szczeciński, który w czasach międzywojennych mieszkał na rogu dzisiejszej Smętnej i Żuławskiej. Autor książki „Oruński Antykwariat” twierdzi, że Szczeciński był pierwszym Polakiem, zabitym przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. - Szczeciński był kolejarzem, w randze zawiadowcy stacji. Wysłano go do Szymankowa, gdzie 1 września został zabity przez Niemców – tłumaczy Kosik.

Tego typu ciekawostek podczas sobotniego spaceru będzie więcej, ale przewodnik wycieczki nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów. Wiadomo, że wszystko rozpocznie się o godzinie 12 pod oruńską kuźnią przy ulicy Gościnnej. Dalej uczestnicy wycieczki pomaszerują na ulicę Żuławską, później na Dworcową,Trakt św. Wojciecha i Sandomierską. Pojawią się m.in. opowieści na temat dawnej drukarni na Oruni. Z kolei innych mogą szczególnie zainteresować historie z Adrii, kultowej „mordowni” oruńskiej.

GAK przedstawia Kosika następująco: z wykształcenia historyk, od dziecka orunianin, konsekwentnie i aktywnie przełamujący stereotypy dotyczące ukochanej dzielnicy. Inicjator i właściciel pierwszego gdańskiego prywatnego lapidarium poświęconego Oruni, autor „Oruńskiego antykwariatu” oraz były prezes Towarzystwa Promocji Lokalnej „Orunia SKY”. Także radny Miasta Gdańsk pierwszej kadencji oraz przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność – Gdańsk Orunia”.

Projekt „Historie po Oruńsku” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Gdański Archipelag Kultury Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce Patronat Medialny: Mojaorunia.pl, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Galeria artykułu

Krzysztof Kosik, podpisujący swoją książkę "Oruński Antykwariat"

Krzysztof...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.44.*

21:34, 20/09/14

Dzięki za miły spacer i powrót do dawnych czasów. Miło było spotkać znajomych i znowu poczuć klimat tego miejsca.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.13.*

19:36, 20/09/14

Dzięki temu spacerowi Orunia wydaje mi się jeszcze ciekawsza i piękniejsza. P.s. nie robiłam notatek, czekam na film. Dziękuję p. Kosikowi i organizatorom.

zgloś naruszenie
awatar

Bezetka

87.205.229.*

18:24, 20/09/14

Było warto!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.215.*

05:56, 19/09/14

Kto to jest ten Pan Krzysztof Kosik-to Oruniak-twórczy i bardzo pracowity - Takich nam potrzeba (Rajców)Radnych Miasta Gdańska

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.215.*

05:27, 19/09/14

Dziękuję za podpowiedź-kupiłem temat-dołożę starań,żeby tak się stało Za Koło Inżynierów i Pasjonatów IKO "Nasza Orunia"-LiderIKO J.Kubicki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.13.*

22:20, 18/09/14

Byłoby wspaniale, gdyby powstał ogólnodostępny filmik z tego spotkania.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

21:50, 17/09/14

Z ogromną przyjemnością wysłucham opowieści o Orunii w wykonaniu p.Kosika,człowieka inteligentnego i oczytanego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.206.244.*

17:36, 17/09/14

Panie Kosik Szacun co Pan robisz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

16:07, 17/09/14

62 lata?Ho,ho,ho...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.215.*

15:21, 17/09/14

Pan Kosik coś robi dla Oruni a gdzie radni miasta Gdańska ?

zgloś naruszenie
awatar

Novy

94.254.145.*

08:04, 17/09/14

Szkoda ze nie moge przyjsc. Bedzie napewno ciekawie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.13.*

18:10, 16/09/14

Już cieszę się na to spotkanie! Miałam okazję uczestniczyć kiedyś w spacerze, podczas którego p.Kosik wspierał przewodnika i dopowiadał swoje oruńskie historie- był rewelacyjny. Czekało się na każde kolejne Jego ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/07 Masz ochotę na niegrzeczne darmowe nudesy z nieznajomymi ? T...»

• Wiecej ogłoszeń