Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/04/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szymanel i ksiądz Słomiński. Duet, który zmienia oruński Salos

 1 dodane: 16:03, 29/11/17

tagi:

- To nie jest tak, że przychodzę na zajęcia z dziećmi, rzucam im tylko piłkę, i mówię: „grajcie”. Wprowadzaliśmy profesjonalny program szkoleniowo-wychowawczy, a pomagają mi tutaj również i rodzice – opowiada nam Krzysztof Szymanel, obecny prezes Salosu, który mówi też o przyszłych zmianach. Wiceprezes Salosu, proboszcz parafii kościoła przy Gościnnej podkreśla: - Priorytetem jest tutaj praca wychowawcza z młodzieżą.

Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)
Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)
Fot. materiały prasowe, udostępnione przez Krzysztofa Szymanela

Fotografia 1 z 1

Krzysztof Szymanel ma 31 lat i od kilku miesięcy jest prezesem oruńskiego Salosu. To także oruniak, który w tej części Gdańska mieszka całe życie. Wyjątkiem była kilkuletnia przerwa, kiedy wyjechał zarabiać do Anglii.

"Jestem Szymanel, syn starego Szymanela". Historia znów zatoczyła koło

Na brak pracy tam nie narzekał. Miał swoją firmę kateringową, ale był też animatorem sportu dla lokalnej Polonii. Prowadził przykościelny klub piłkarski. - Dobrze mi się tam powodziło, ale pamiętam, jak matka mnie kiedyś zapytała: „Krzysiu, tu się pięknie rozwijasz, tu masz przyszłość, ale czy naprawdę chcesz to robić w Anglii?”. Nie chciałem, ciągnęło mnie do Polski. Wróciłem na Orunię. I jestem szczęśliwym człowiekiem, bo tu pracuję, tu pomagam innym, tu wykorzystuję swoje doświadczenie.

W naszej rozmowie uczestniczy też wiceprezes Salosu, którym jest proboszcz parafii na Gościnnej. - Ja czasami muszę go powstrzymywać, bo on ma tysiące pomysłów na minutę – mówi ks. Mariusz Słomiński, wskazując na prezesa Salosu. - Ale to dobry człowiek, który w swojej pracy poświęca się całkowicie – dopowiada duchowny.

I przywołuje historię, pokazującą, w jaki sposób obaj panowie się poznali. - Zapukał kiedyś do mnie facet wieczorem. Otwieram. Myślę sobie, co to jakiś bezdomny po kanapkę przyszedł? A on mówi do mnie: „Jestem!”. Ale co jesteś? - się pytam. Odpowiada: „Ja jestem Szymanel, syn starego Szymanela”. Jak to usłyszałem, od razu kazałem mu wejść do środka.

Salos borykał się z problemami, nowy prezes wprowadził kilka zmian

 

Nowy prezes nie zasypuje gruszek w popiele. Od kilku miesięcy oruńska organizacja zmienia się w szybkim tempie. To ważne również o tyle, że w ostatnich latach Salos zmagał się z szeregiem problemów. Kłopotów przysparzały kwestie finansowe, ale również i afera, gdzie jeden z prezesów organizacji zdefraudował dziesiątki tysięcy złotych. - Jesteśmy w kontakcie z tym człowiekiem, który regularnie spłaca dłużników Salosu – słyszę od swoich rozmówców.

Najważniejszą zmianą dla wielu jest fakt, iż Salos nie prowadzi już amatorskiej ligi dla dorosłych. - Tym zajmuje się organizacja „Obudź Nadzieję”, którą prowadzi nasz człowiek, oruniak – mówi ks. Słomiński.

Salos stawia na pracę z dziećmi i ich wychowanie

Obecnie widać jasno i wyraźnie: Salos stawia przede wszystkim na pracę z dziećmi. Ostatnie miesiące to liczne turnieje, mnóstwo treningów i ponad 50 oficjalnie zarejestrowanych w Salosie zawodników w wieku od siedmiu do kilkunastu lat. Jest też i grupa kilkunastu dziewcząt, która ma osobne treningi piłkarskie. - Dziewczyny są czasami bardziej zawzięte od chłopaków – śmieją się moi rozmówcy.

Młodzi zawodnicy Salosu (w większości oruniacy) grają na dwóch boiskach – na Uboczu i na Smoleńskiej. Są cztery grupy treningowe, i na każdą z nich przypada trener.

Jeżeli jednak ktoś myśli, że cała praca działaczy Salosu polega na rzuceniu piłki dzieciakom, jest w dużym błędzie. Zarówno Szymanel jak i ks. Słomiński podkreślają na każdym kroku: Salos ma przede wszystkim wychowywać.

Regulamin mówi jasno: przeklinasz, źle się zachowujesz, to możesz zapomnieć o grze w Salosie

- Salos to nie jest zwykły klub sportowy. To nie o to tutaj chodzi. Kierujemy się zasadami św. Jana Bosko, naszego patrona. On wskazywał na cztery ważne zasady w wychowaniu młodego człowieka. Po pierwsze, dom, który daje bezpieczeństwo. Po drugie, szkoła, która uczyła charakteru. Po trzecie, właśnie boisko, niezwykle ważne miejsce. I czwarta kwestia to Kościół – tłumaczy ks. Słomiński, podkreślając, że wychowankiem Salosu mogą być też osoby innej wiary.

Szymanel dopowiada: - Zależało mi na wprowadzeniu profesjonalnego programu szkoleniowo-wychowawczego, a pomagają mi tutaj również i rodzice. Każdy zawodnik musi trzymać się regulaminu, nie może przeklinać, w szkole musi zachowywać się odpowiednio, nie może opuszczać lekcji. I my sprawdzamy, czy tak rzeczywiście jest.

- Raz w miesiącu spotykam się z wychowawcą konkretnego zawodnika, i od niego dostaję informację, jakie ten chłopak ma zachowanie w szkole, odpowiednie, czy nieodpowiednie. Jeżeli to drugie, to taki delikwent dostaje czasowy zakaz uczestniczenia w treningach i turniejach – wyjaśnia prezes Salosu.

Ks Słomiński: kościół nie może być pustynią, nie może być wyspą

To oczywiście może rodzić czasem problemy, ale by przeciwdziałać spornym sytuacjom, Szymanel postanowił, że wciągnie do Salosu także i rodziców. I stworzy coś na zasadzie rady rodziców, a decyzje wobec zawodników (także i te niepopularne decyzje) będą właśnie dyskutowane na wspólnym forum.

Moi rozmówcy zapewniają też, że nie chodzi tutaj tylko o karanie niesfornych zawodników. - Jeżeli są duże problemy, dziecko zawsze może od nas uzyskać wsparcie w oratorium na Gościnnej. Może np. w dodatkowych lekcjach – wyjaśnia ksiądz.

Duchowny nie ukrywa, że zależy mu, aby „kościół nie był pustynią i wyspą, a miejscem, które współdziała w środowisku lokalnym, pomaga w rozwiązywaniu problemów, wspiera dzieci i ich rodziców”. Słomiński to człowiek, który proboszczem parafii na Gościnnej został w 2016 roku, ale z Orunią czuje się związany całe życie. Bo właśnie w tej dzielnicy się wychował. Mieszkał na ulicy Szafirowej, chodził do „dziewiątki”, i do siódmego liceum na Oruni.

Co jeszcze się zmieni w Salosie? Mowa o przedszkolakach, szkółce pływackiej i lidze wojewódzkiej

Prezes i wiceprezes Salosu opowiadają mi także o przyszłych planach. - Moim celem jest, aby zawodnicy Salosu grali w lidze wojewódzkiej. Być może uda się to już na jesieni 2018 roku. Wiadomo, że potrzeba do tego i pieniędzy. Bo tu mówimy o wyjazdach, kolejnych trenerach. To kosztuje – mówi Szymanel.

W Salosie każdy zawodnik zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej składki w wysokości 20 zł. Jeżeli rodzina jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, może starać się u władz Salosu o anulowanie składek. Rodzina każdego z zawodników musi za to opłacić roczne ubezpieczenie – jest to jednorazowy wydatek w wysokości 35 zł.

Salos utrzymuje się ze składek, z darowizn od sponsorów, ale też będzie starał się o pieniądze z różnych grantów, które pomogą pokryć np. koszt zorganizowania obozu sportowego dla młodych piłkarzy. Jak potwierdza ks. Słomiński, również i parafia finansowo wspiera działalność Salosu.

W przyszłym roku prezes chce, aby Salos otworzył się z treningami także i na młodsze roczniki, mowa jest tutaj nawet i o przedszkolach. Ponadto istnieje szansa, że wraz z otwarciem basenu na Smoleńskiej, Salos zorganizuje też szkółkę pływania na Oruni. Obecnie w Salosie zarejestrowanych jest ponad 50 zawodników, ale Szymanel chce, aby liczba ta była znacznie większa i sięgnęła minimum stu młodych ludzi.

Galeria artykułu

Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)

Ksiądz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (79)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.216.*

13:48, 01/05/19

W szukaniu winnych wokoło jest najlepszy. Jak można mieć pretensje do nieomylnego proboszcza. Byście się wstydzili. :) Niestety nic mu nie zrobicie ze względu na jego dobry układ z Inspektorem. Więc będzie lody ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.24.*

10:47, 01/05/19

Proboszcz powinien przyznać sie ze popełnia też wiele błedów. Dużo osób było świadkami jak proboszcz jechał na Szymanela jak po psie. Wiemy ze proboszczunio ma problemy z agresja I strasznie rzuca ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.24.*

10:39, 01/05/19

Przygotowany jest list do kuri z zażaleniem na proboszcza I ks.Przemka za zle traktowanie innych osób. W perfidny spodob śmieja sie z innych ludzi. Wiele jest osób co by chcieli zmiany tych ksiezy. Jak by na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

12:44, 30/04/19

Co dalej SALOSem niech nowa Rada Dzielnicy coś zadziała i zrobi wkońcu raz na zawsze porządek z tym proboszczem Słomińskim co wydymał Szymanela na kasę.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

12:51, 29/04/19

Krzysztof podobnie pulchny się robi jak księża. Gdyby Krzysztof nie uciekł to by było dobrze bez grubasów jak wcześniej bywało.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.24.*

11:28, 28/04/19

Wyglad ksieży z naszej parafi to pasibrzuchy z dużymi brzuchami to pokazuje jaki jest przesyt,obżarstwo I pijaństwo,pycha prowadzi do upadku. Dobry gospodarz dba o swoje ciało I dusze.Swoim zachowaniem rozprasza ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.254.46.*

11:25, 28/04/19

Proboszcz postradał zmysły ale dowcip stronka nie funkcjonuje a tu takie problemy wielkie sobie. I co z tego że nie ma rachunków udokumentowanych za składki od dzieci. Proboszcz wie co robi. Niebawem jak coś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.24.*

10:55, 28/04/19

Ksiadz jako kapłan powinien dawać przykład swoja postawa kapłańska tutaj w tym przypadku jest inaczej, druga osobe zgnoić,powyśmiewać sie z innych,obgadywać inne osoby z czego jesteśmy świadkami.Po ostatnim ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

10:11, 26/04/19

178.19.187.* To jest hejter proboszcz aktualny co zniszczył Szymanela i SALOS. Bajeczki proboszcza są identyczne jak księdza Jaroszewicza palącego przed kościłem w Gdańsku różową parasolkę Hello Kitty. Gdzie my ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.17.250.*

07:20, 24/04/19

178.19.187.* widzę bardzo kulturalny język wypowiedzi z twojej strony skoro tak wychowywał obecny salos to dobrze że się rozpadł bo nic dobrego by z tego nie było

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.19.187.*

07:12, 24/04/19

Jedynie co możecie to klamkę pocałować. Hejterzy którzy wymyślają swoje bajeczki. Zachowujecie się jak dzieci. DEBILE jakich nie znał świat. A to co mówią inni mamy głęboko w du...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.37.234.*

22:38, 23/04/19

Hejt to dopiero będzie gdy Szymanel ucieknie znowu na wyspę po takich finansowych klopsach co mówił Jasiu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.19.187.*

14:33, 23/04/19

Bo mają was w dupie - hejterzy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.37.234.*

09:39, 23/04/19

To salosu nie dotyczy... Tak panie powiedziały....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.213.126.*

10:18, 22/04/19

Nadzór nad Stowarzyszeniami w Miasto Gdańsk: https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/samodzielne-stanowiska-ds-nadzoru-nad-dzialalnoscia-stowarzyszen,a,44013 Na tym zakończmy komentarze!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.216.*

10:16, 20/04/19

Dziwi mnie to że tu potraficie się wypowiedzieć a nikt nie potrafi zgłosić malwersacji finansowych odpowiednim organom.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

11:39, 18/04/19

Wszystko się pięknie zgadza ale proboszcz z prezesem Szymanelem przegieli grubo blisko dwa lata bez rachunków składki od dzieciaków i pozostałe dziwne przekręty finansowe. To jest jazda bez trzymanki. Telefon ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.175.*

19:53, 17/04/19

Przede wszystkim do kontroli działalności stowarzyszenia upoważnione są i zobowiązane jego organy wewnętrzne czyli walne zebranie i komisja rewizyjna. Walne zebranie członków jest najważniejszą władzą ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.217.*

19:59, 15/04/19

Redakcja portalu mojaorunia oraz nowo wybrani radni proszeni są przez liczne grono rodziców którzy nie otrzymali rachunków od Pana Szymanela za składki od dzieci o pilną interwencje w tej sprawie. Jeśli sprawa z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.147.*

08:16, 12/04/19

Cudowny duet zmienił się uciekli sprzedali SALOS w prywatne ręce i całe długi zostały na parfii. Jazda bez trzymanki trwa nadal.... Rozliczcie się z rodzicami poprosimy rachunki,

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

13:36, 11/04/19

???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.216.*

19:45, 05/04/19

I co z tego. Czy Krzyś z proboszczem mieli społecznie to robić za darmo. Ze składek może coś zebrali i pewnie się rozliczyli z urzędami skarbowymi tak jak z grantami od Jasia to muszą się rozliczyć.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

15:41, 05/04/19

\"W Salosie każdy zawodnik zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej składki w wysokości 20 zł.\" Rodzice czekają na potwierdzenia rozliczenia zkładek. To pachnie na defraudacje przez tyle czasu bezkarnie. Na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.235.231.*

09:03, 05/04/19

Grzesiek skończ już to pisać bo to jest po prostu nudne

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.223.*

22:24, 04/04/19

Przynajmniej jest wesoło na Oruni. Opinie przez taki cudowny duet poszły w świat. Szkoda dzieci i oszukanych rodziców.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

13:20, 04/04/19

To się nadaję do prasy. Ten SALOS upadł całkowicie. A Jasiu super kase robi w Lotto lidze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.8.*

13:02, 03/04/19

Aż strach się bać i coś jeszcze?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

12:27, 03/04/19

Szymanelu przestań z takimi wpisami. Uciekłeś z SALOSu a swoje zrobiłeś. Niestety pieniążki przytuliłeś od dzieciaków i dotacje nierozliczone. Tak się nie robi. Nowa rada dzielnicy się zajmie Tobą i proboszczem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.8.*

20:33, 02/04/19

Trener Artur Skrzypczak konfident społeczny i jego drugi kolega Adrian którzy zachowali się w pewnej sytuacji jak frajerzy na pewnej odpowiedza za to co zrobili. Na dzielnicy długo nie pobęda.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.47.219.*

14:48, 02/04/19

Jak narazie Akademia Piłkarska AS funkcjonuje i to bardzo dobrze, chętnych dzieci wciąż przybywa. Komentarze z groźbami i obelgami są nie potrzebne!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

14:19, 02/04/19

A chodzi tez oto ze pan Ryta dawno temu spłacił swój dług wobec salosu a salos miał tą kase oddać wieżyciielom termin minął w czerwcu 2018 i co i dalej nic a kase otrzymali brawo. Proboszcz i Prezes nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.0.44.*

12:41, 02/04/19

Inkwizycja taka która przynosi efekty wzywa się na plebanię Piotra bądz Przemka i zaraz po tym znikają komentarze więc co by nie było problemu i pomowień wolę pisać inkwizycja

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.8.*

09:18, 02/04/19

Dwie osoby które doigrały się Artur Skrzypczak I Adrian Klimowicz,poczekajcie na swoja kolej. Frajerstwo ktore szerzy sie na Oruni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

10:14, 01/04/19

Jakim cudem salos działa bez prezesa panie proboszczu?? A redakcja mojaorunia.pl proszona jest o nieusówanie zapytań dotyczących nielegalnych praktyk które się ponownie dzieją w salosie !!!! Załamani oszukani ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.128.17.*

19:34, 31/03/19

Jaka inkwizycja Proboszcz i Prezes nie ewidencjonowali składek a boiska mieli od szkół za wynajem za darmo. Za to jest paragraf. Prezes uciekł od proboszcza i telefonów nie odbiera. Potwierdzenia z kasa przyjmie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.216.*

21:31, 28/03/19

Święta Inkwizycja działa do dnia dzisiejszego i jak widać boi się prawdy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.223.*

21:47, 27/03/19

O co chodzi. Szanowna redakcja coś ma do ukrycia. Co się dzieje z salosem telefonów prezes nie odbiera????

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

13:12, 25/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

178.36.219.*

08:37, 20/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

37.30.24.*

11:59, 19/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.254.33.*

09:06, 19/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

37.30.24.*

11:23, 18/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

159.205.147.*

09:04, 18/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

89.76.24.*

20:19, 17/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

37.128.17.*

23:31, 15/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

12:36, 15/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

83.17.250.*

09:56, 15/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.254.42.*

22:51, 08/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

15:19, 07/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

14:53, 04/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

178.36.221.*

14:27, 02/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

13:40, 01/03/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

14:43, 27/02/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

178.37.228.*

22:45, 08/02/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

12:13, 07/02/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

14:51, 28/01/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.147.109.*

18:45, 24/01/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.252.44.*

17:14, 23/01/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.147.37.*

18:58, 22/01/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

178.36.205.*

18:42, 13/02/18

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

87.205.235.*

16:37, 09/02/18

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

87.205.232.*

12:23, 28/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

87.205.232.*

12:59, 27/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.253.21.*

15:31, 12/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

159.205.152.*

14:07, 11/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

159.205.33.*

09:27, 05/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.162.*

18:44, 04/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

159.205.33.*

10:03, 04/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.164.*

20:51, 02/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

87.207.111.*

14:34, 02/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

159.205.33.*

12:52, 02/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.33.*

09:12, 02/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

16:09, 01/12/17

Akapit o ojcu pana Szymanela został usunięty na prośbę samego zainteresowanego. Informacja o współzałożeniu Salosu (przez ojca pana Szymanela) pojawiła się podczas opisywanej w artykule rozmowy i została przeze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.21.*

15:48, 01/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.129.*

10:28, 01/12/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.110.*

20:36, 30/11/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

87.207.111.*

19:56, 30/11/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

77.253.21.*

13:51, 30/11/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

188.146.100.*

18:53, 29/11/17

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

03/04 Ponuka pôžičiek a súkromné financovanie sú spoľahlivé a spoľ...»

01/04 Jestem osobą fizyczną oferującą pożyczki międzynarodowe. Dzi...»

19/03 Szybka pożyczka (w 48 godzin) BEZPŁATNIE, BEZ PŁATNOŚCI Z gó...»

19/03 Szybka pożyczka (w 48 godzin) BEZPŁATNIE, BEZ PŁATNOŚCI Z gó...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń